Abrazja powietrzna – metoda leczenia bez wiertła

Pośród wielu metod zastępujących wiertło w gabinecie dentystycznym powstała ostatnio taka, która zdaje się obiecywać dużo na przyszłość. Abrazja powietrzna – bo taka jest jej nazwa – wydaje się dość obiecującą techniką, która przede wszystkim nie wiąże się z bólem.

abrazja powietrzna

Czym jest abrazja powietrzna?

Abrazja powietrzna to metoda leczenia średniej próchnicy oraz opracowania ubytku w zębie. Dzieje się tak za pomocą strumienia powietrza pod odpowiednim ciśnieniem (wydobywanego z cienkiej dyszy), do którego dodano tlenek glinu. Jest on obojętny dla organizmu człowieka, dlatego też może być z powodzeniem wykorzystywany.

Abrazja powietrzna stosowana jest ponadto w sytuacjach, takich jak:

  • wymiana i naprawa wypełnienia kompozytowego
  • przygotowanie zębów do lakowania
  • przygotowanie zębów do mocowania uzupełnień protetycznych
  • dla osób uczulonych na środki znieczulające
  • dla osób wrażliwych na ból
  • do zabiegów u pacjenta cierpiącego na lęk stomatologiczny
  • usuwanie osadu nazębnego
  • w celu naprawienia licówki
  • piaskowanie koron stalowych i ich wnętrza

Zalety abrazji powietrznej

Niniejszy zabieg na pewno nie pozostaje bez wad. Zalet jednak wydaje się mieć znacznie więcej, dlatego też od nich zaczniemy. Największym plusem tego zabiegu jest fakt, iż jest praktycznie bezbolesny. Pacjenci odczuwają jedynie mrowienie lub uczucie zimna. Nie jest to jednak ból, który towarzyszy przy tradycyjnych borowaniu. Abrazja nie niszczy zdrowych tkanek zęba – ma zawężone pole działania, do którego zalicza się opracowywany ubytek. Dużą zaletą jest także brak dźwięku, zapachu czy wibracji pojawiających się podczas użycia wiertła. Miejsce pracy jest zatem suche i estetyczne.

Abrazja powietrzna – wady

Przeciwwskazania w przypadku abrazji dotyczą przede wszystkim osób z astmą oskrzelową oraz z przewlekłymi chorobami dróg oddechowych. Przyczyna? Duża ilość pyłu powstająca w trakcie zabiegu, która powoduje uczucie „piasku” w ustach. W tym momencie zaleta suchości nie do końca pozostaje zaletą. Ponadto, nie w każdym gabinecie można skorzystać z tego typu leczenia; nie wszyscy dentyści mają doświadczenie w stosowaniu piaskarek abrazyjnych, co nie pozostaje bez znaczenia. Dodatkowo, nie każda piaskarka potrafi opracować najtrudniejsze ubytki w zębie. Metody abrazji powietrznej nie użyjemy także przy leczeniu endodontycznym zębów.

 

Zobacz także Czy fluor szkodzi naszym zębom?

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.