Coca-Cola a zęby – sprawdź czy Coca-Cola niszczy zęby


Coca-Cola jest znana  na całym świecie. To właśnie ta firma wypromowała wszystkim znaną wersję świętego Mikołaja, tym samym stając się symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Na temat napoju krąży wiele plotek. Nas zainteresowało to jaki wpływ ma Coca-Cola na zęby. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.coca-cola niszczy zęby

Czy Coca-Cola niszczy zęby?

Miliony ludzi na świecie uwielbiają Coca-Colę. Są tacy, którzy stali się wręcz uzależnieni od niej. Coca-Cola niestety nie jest zdrowa. Oprócz tego, że źle wpływa na naszą sylwetkę ma negatywne działanie  na nasz układ krążenia, a także na nasze zęby! Cukry zawarte w Coca-Coli, czy też w innych napojach gazowanych, są bardzo szkodliwe dla zębów. Jednak nie tylko to stanowi źródło problemu. Wiele produktów reklamowanych jako „bez cukru” również niszczą zęby i sprzyjają powstawaniu próchnicy. Wszystko za sprawą substancji dających odczyn kwaśny, który jest składnikiem napojów. 

coca-cola niszczy zębyBadania na to jak Coca-Cola niszczy zęby

Doktor Mohamed Bassiouny, który jest profesorem na Temple University School of Dentistry w Filadelfii sprawdził jak picie Coca-Coli wpływa na nasze zęby. Wyniki jego badań wzbudziły wiele emocji. Według doktora Bassiouny nałogowe spożywanie tego właśnie napoju jest porównywalnie szkodliwe dla ludzkich zębów, tak samo jak uzależnienie od metaamfetaminy!

Chcemy jednak was nieco uspokoić. Picie około dwóch litrów dziennie Coca-Coli przez kilka lat może znacząco wpłynąć na stan zębów. Jednak sam fakt, iż długotrwałe spożywanie tego napoju działa na zęby tak samo, jak zażywanie narkotyków, powinno skłonić do refleksji. Oczywiście sporadyczne picie napojów gazowanych nie jest aż tak szkodliwe dla zębów, jednak warto je wyeliminować zupełnie z naszej diety. Mają negatywne działania na cały nasz organizm, mogą nawet doprowadzić do miażdżycy, czy też cukrzycy.

Dlaczego Coca-Cola jest szkodliwa?

Coca-Cola zawiera bardzo dużo kalorii. Jedna puszka (330 mln) ma ich aż 138 i aż 35 gram substancji słodzonych. To jednak wszystko. W składzie Coca-Coli znajduje się między innymi kofeina (niedozwolona dla dzieci), czy też benzoesan sodu (jeden z najgroźniejszych konserwantów). Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że spożycie jednej szklanki Coca-Coli bardzo często równa się wartościom spożytym dla danego posiłku. Dodatkowo zabarwiana jest karmelem, który jak wiemy doprowadza do powstawania próchnicy, ponieważ łatwo osadza się na zębach. Dlatego też po wypiciu Coca-Coli od razu powinniśmy je umyć.

Sprawdź: Lakowanie zębów – podstawowe informacje.coca-cola niszczy zęby

Coca-Cola nie jest więc napojem, który możemy spożywać codziennie. Najlepsze byłoby całkowite wyeliminowanie jej z naszej codziennej diety. Szklankę Coli do posiłku warto zastąpić szklanką wody. Powinniśmy także zupełnie zakazać jej picia dzieciom. Nie dość, że jest bardzo próchnicotwórcza, to w dodatku zawiera kofeinę i wiele innych substancji szkodliwych. Coca-Cola nie tylko niszczy zęby, ale także może przyczynić się do powstania wielu chorób układu krążenia, czy też cukrzycy.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.