Czym jest bruksizm? – definicja, objawy, przyczyny

Czym jest bruksizm?

Pewnie zdarzyło Ci się kiedyś usłyszeć słowo „bruksizm” jednak prawdopodobnie nie wiesz co ono oznacza. Wiele osób nie ma pojęcia czym jest bruksizm mimo, iż w praktyce pod pojęciem tym skrywa się problem, dotykający każdego dnia dużą grupę ludzi. Co zatem powinieneś wiedzieć o bruksizmie?

Czym jest bruksizm?

Bruksizm jest to dolegliwość polegająca na mocnym zgrzytaniu zębami, która zaliczana jest do parasomnii, czyli grupy zaburzeń, polegających na występowaniu w trakcie snu lub przy wybudzaniu się nieprawidłowych lub niepożądanych zachowań. Osoby chorujące na bruksizm nie tylko zgrzytają zębami, ale również o wiele mocniej uderzają nimi, podczas przeżuwania i często są nieświadomi istnienia tego zaburzenia. W konsekwencji posiadania tej dolegliwości może jednak dojść u tych osób do poważnych problemów z zębami. Zęby mogą być znacznie zniszczone, jak również możemy doprowadzić do problemów ze zgryzem.

Bruksizm – objawy

Bruksizm jest bardzo specyficzną dolegliwością, ponieważ jego objawy nie wskazują na to, że mamy problemy z zębami. Często objawami bruksizmu są bóle głowy, zaburzenia słuchu, bóle karku i pleców, jak również bóle ucha. Takie objawy sprawiają, że pacjent nie wybiera się z nimi do dentysty, ale przykładowo do laryngologa. W ten sposób jednak przyczyna nie zostaje usunięta.

Bruksizm – przyczyny

Przyczyn bruksizmu jest wiele. Najpowszechniejszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest stres. Osoby, które żyją w ciągłym stresie mają problemy z tak uciążliwymi nawykami. Również bruksizm wywołuje zbyt częste żucie gumy. Przyzwyczaja to zęby to stałego uderzania. W ten sposób zostaje nam taki nawyk. Jeżeli więc mamy takie problemy i nie znamy tak naprawdę ich przyczyny, to warto ostatecznie wybrać się do stomatologa, który będzie w stanie stwierdzić, czy objawy jakie nas dręczą, nie są wywołane właśnie taką chorobą.

Sprawdź: Nawyki niszczące zęby – czego unikać?

Mimo, że takie nawyki wydają się być niegroźne, to mogą wpłynąć bardzo negatywnie na nasze uzębienie, jak również na całą kondycję naszego ciała. Często ludzie bagatelizują takie nawyki, uważając, że nie może to mieć przecież tak ogromnego wpływu. Okazuje się jednak, że ma. Oczywiście bruksizm można wyleczyć, trzeba tylko wybrać się do stomatologa, który wymyśli najlepsze możliwe rozwiązanie dla nas. Niestety wyleczenie tego schorzenia jest trudne. A jak ono wygląda? Leki uspokajające lub psychoterapia są często środkami niewystarczającymi. Zazwyczaj konieczne okazuje się stosowanie specjalnych tzw. szyn odciążających. Szyny obciążające zwykle dobierane są przez protetyka, który uczestniczy w leczeniu pacjenta. Mimo, że leczenie jest długie i uciążliwe to jednak w ten sposób pozbędziemy się uciążliwych objawów co na dłuższą metę jest w istocie bardzo ważne.

Sprawdź: Zmarszczki wokół ust – powstawanie, zapobieganie, usuwanie

Może Ci się również spodoba

1 Komentarz

  1. 12 kwietnia 2018

    […] Sprawdź: Czym jest bruksizm? – definicja, objawy, przyczyny […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.