Fluoryzacja zębów – czy fluor szkodzi naszym zębom?

fluoryzacja zębów dbajousmiech.plFluor to pierwiastek, który jest obecnie powszechnie dodawany do wielu preparatów z zakresu higieny jamy ustnej takich jak m.in. pasty do zębów. W szkołach systematycznie przeprowadzana jest fluoryzacja zębów pod okiem nauczyciela czy szkolnej higienistki a w gabinetach stomatologicznych na porządku dziennym jest wykonywanie tego właśnie zbiegu. Czy jednak  aby na pewno fluoryzacja zębów jest w pełni bezpiecznym zabiegiem? Czy nadmiar fluoru w naszym organizmie może nam zaszkodzić? Spróbujmy odpowiedzieć na te i inne pytania związane z fluoryzacją zębów.

Fluor – czyli co warto o nim wiedzieć?

Podchodząc w sposób naukowy do wyjaśnienia czym jest fluor i korzystając z Nowej Encyklopedii Powszechnej PWN należy stwierdzić iż fluor (fluorum, F) to pierwiastek chemiczny, otrzymany w 1886 roku przez H. Moissana, stosowany do fluoryzacji zębów. Fluor należy do fluorowców  i ma postać żółtozielonego trującego gazu, który skrapla się w temperaturze -188°C. Fluor jest pierwiastkiem najbardziej elektroujemnym i najbardziej aktywnym chemicznie.

  • Gdzie występuje fluor? W przyrodzie możemy go znaleźć w postaci np. minerałów (głównie fluorytu, kriolitu i fluoroapatytu) ale występuje również w organizmach roślinnych i zwierzęcych (jako mikroelementy).
  • Do czego może być stosowany? Fluor w postaci związków – poza omawianą fluoryzacją zębów – jest stosowany np. do impregnowania drewna czy w przemyśle szklarskim i w metalurgii. Fluor w postaci pierwiastkowej jest z kolei wykorzystywany jako utleniacz paliw rakietowych.

Jak widzimy zastosowanie fluoru jest bardzo szerokie ale czy wykorzystywanie tej trującej substancji w stomatologii jest bezpieczne dla zdrowia pacjenta? Aby to ustalić przeanalizujmy w pierwszej kolejności na czym dokładnie polega omawiana przez nas fluoryzacja zębów.

Czym właściwie jest fluoryzacja zębów?

Pod pojęciem fluoryzacji zębów rozumiemy najczęściej zabieg stomatologiczny o charakterze profilaktycznym, który wykonuje się w celu zapobiegania próchnicy zębów. Podczas zabiegu fluoryzacji wykorzystuje się związki fluoru. Jak zatem wygląda taki zabieg? Fluoryzacja zębów jest stałym i popularnym elementem oferty każdego gabinetu stomatologicznego i jeśli jest przeprowadzona przez dentystę to polega najczęściej na wcieraniu lub pędzlowaniu metodą kontaktową powierzchni zębów pacjenta środkami zawierającymi aktywny fluor. Wśród domowych sposobów na fluoryzację zębów, rozumianą jako dostarczanie zębom fluoru, znajdziemy metodę polegającą na płukaniu zębów odpowiednimi płynami oraz mycie zębów specjalnymi pastami z dodatkiem fluoru.

Zagrożenia związane z fluoryzacją zębów – czyli czy fluor i fluoryzacja mogą nam zaszkodzić?

Od zawsze wpajano nam, że fluor uchroni nas skutecznie przed próchnicą, a tak naprawdę widzimy coraz większy odsetek ludzi, których stan zębów jest w fatalnym stanie. Jaka jest zatem prawda i kto ma rację w tym sporze? Nic dziwnego, że wielu oczytanych ludzi zauważyło, że fluoryzacja zębów może być zagrożeniem dla naszego całego organizmu. Fluor jest bowiem silną trucizną. Z uwagi na fakt, że małym dzieciom często zdarza się połknąć pastę, należy przy pielęgnacji ich uzębienia wykorzystywać pasty bez fluoru. Dzieciom w wieku od 2 do 4 roku życia można zacząć wprowadzać pasty do zębów z fluorem – pamiętając jednak, że jego stężenie powinno być odpowiednio mniejsze niż w przypadku past dla osób dorosłych.

Można jednak spotkać się ze stanowiskiem, zgodnie z którym dzieci do siódmego roku życia nie powinny stosować past z dodatkiem fluoru.  Nadmiar fluoru może doprowadzić do fluorozy oraz innych chorób, takich jak kruchość kości czy artretyzm. Badania wykazały, że tam, gdzie fluor dodawany jest także do wody pitnej, dzieci odznaczają się znacznie mniejszym ilorazem inteligencji. Nie jest już żadną tajemnicą, że fluor zatruwa nasz organizm, szczególnie tarczycę i szyszynkę, które są odpowiedzialne za produkcję hormonów. Jak wiadomo, zaburzenia hormonalne powodują kaskadę problemów zdrowotnych i sprzyjają powstawaniu licznych dolegliwości, a nawet poważnych chorób. Co więcej fluor odkłada się w naszych tkankach i obu wyżej wymienionych gruczołach.

Nie dziwi zatem fakt, że nieprzemyślana fluoryzacja zębów może być dla nas po prostu szkodliwa.

Może Ci się również spodoba

1 Komentarz

  1. Lula pisze:

    no super kurde, teraz się dowiaduję że fluor może szkodzić naszym zębom a w podstawówce brali nas na obowiązkowa fluoryzację zębów – kurde gdyby wtedy była większa świadomość ewentualnych konsekwencji dla zdrowia to może zastanowiliby się czy takie akcje przeprowadzać bo ja teraz gdybym była znowu w podstawówce i miała tą wiedzę która mam teraz nt fluoru to chyba bym odmówiła udziału w takiej fluoryzacji, no ale wtedy byłam dzieckiem i kurde nawet nie wiedziałam że mogę mieć w tym względzie swoje zdanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.