Jedzenie przy aparacie ortodontycznym

jedzenie przy aparacie ortodontycznymStały aparat na zęby, jak wiadomo ma na celu skorygowanie wszelkich wad zgryzu. Dla niektórych jest on koniecznością, inni decydują się na leczenie ortodontyczne ze  względów estetycznych. Taki aparat wymaga cierpliwości i wkładu naszej pracy. Musimy bardziej skupić się na higienie jamy ustnej, myć zęby po każdym posiłku, używać specjalnych szczoteczek czyszczących. Powinniśmy także zwracać uwagę na to, co jemy.  Sprawdź jak wygląda jedzenie przy aparacie ortodontycznym. Poniżej przedstawiamy listę produktów, których lepiej unikać.

Jedzenie przy aparacie ortodontycznym (nasze wskazówki)

Założenie aparatu na zęby wymaga nauczenia się jedzenia od nowa. Na początku może być to dla nas dziwne, aparat bowiem może przeszkadzać w przeżuwaniu pokarmów. Z czasem jednak przyzwyczaimy się do tego. Najtrudniejszy jest pierwszy tydzień i pierwsze dni po wizycie u ortodonty w celu naciągnięcia łuków. Początkowo powinniśmy jeść substancje płynne, papkowate, nie wymagające gryzienia. Odciążymy w ten sposób nasze zęby. Poniżej przedstawiamy listę produktów, które należy wykluczyć z diety podczas noszenia aparatu. Zapoznaj się z naszymi poradami!

1. Unikaj twardych produktów

Przede wszystkim powinniśmy wyeliminować wszystkie twarde produkty, ponieważ mogą doprowadzić do uszkodzeniajedzenie przy aparacie aparatu. Jego elementy są przymocowane do naszych zębów, jednak jedząc twarde rzeczy łatwo jest spowodować to, że łuki, które odpowiadają za kładzenie nacisku na zęby, mogą się wykrzywić, dając odwrotny efekt leczenia do tego zamierzonego. Kolejną sprawą są zamki, które mogą się oderwać. Do twardych produktów zaliczymy tutaj m.in. jabłka, gruszki, śliwki, brzoskwinie, marchewki (i inne twarde owoce i warzywa), orzechy, nasiona, twarde słodycze (typu czekolada), pieczywo, suchary. Gdy nosimy aparat na zęby produkty te możemy specjalnie przygotować do spożycia, na przykład krojąc je lub miksując. Dzięki temu nie narazimy aparatu ortodontycznego na zniszczenia i unikniemy niepotrzebnych wizyt u ortodonty.

2. Nie jedz produktów próchnicotwórczych

Higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatu stomatologicznego jest bjedzenie przy aparacie ortodontycznymardzo ważna. Obowiązkowo powinno się myć zęby po każdym posiłku. Dodatkowo nie należy spożywać produktów próchnicotwórczych, takich jak napoje gazowane, dosładzane napoje owocowe, batony, produkty z toffi, żelki, lepkie i ciągnące się słodycze, które łatwo osadzają się wokół zamków i zębów (na przykład gumy rozpuszczalne). Wyeliminowanie tych rzeczy z naszej diety ułatwi utrzymanie zdrowych zębów.

3. Ogranicz spożycie produktów silnie barwiących

Mamy tutaj na myśli buraki, paprykę czerwoną, porzeczki, wiśnie, jagody, kawę, herbatę, czerwone wino, cukierki czy też inne słodycze barwiące. Produkty te mogą spowodować to, że ligatury (tzw. „gumeczki”) przebarwią się. jedzenie przy aparacie ortodontycznymNarażone mogą być także pozostałe elementy aparatu ortodontycznego. Zauważalny może być nalot na nim. Jeżeli już zdecydujemy się na spożycie któregoś z wyżej wymienionych produktów – po konsumpcji od razu powinniśmy pójść umyć zęby. Ortodonci wspominają również o paleniu papierosów – substancja ta także ma właściwości zabarwiające.

4. Zrezygnuj z żucia gumy

Jest to zła wiadomość dla wszystkich tych, którzy nie potrafią się rozstać z gumą do żucia. Sama czynność jej przeżuwania sprawi już wiele kłopotów. Dodatkowo niestety, ale może zaczepić się o aparat  w taki sposób, że nie będziemy w stanie się jej pozbyć bez pomocy ortodonty.  Lepiej więc zrezygnować z gum na czas noszenia aparatu ortodontycznego.

Jedzenie przy aparacie ortodontycznym może być problematyczne, pamiętaj jednak, że do wszystkiego można się przyzwyczaić. Po pewnym upływie czasu od założenia aparatu zapomnisz o jego istnieniu. Ważne jest, aby wyrobić w sobie nawyk mycia zębów po każdym spożytym posiłku. Należy także czyścić aparat, używać specjalnej nici dentystycznej, która pomoże usunąć wszystkie resztki pokarmowe. Płyn do ust oczyści zęby ze wszystkich bakterii. Pamiętaj o tym, że  odpowiednia higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna. Dzięki odpowiedniemu dbaniu o aparat ortodontyczny unikniesz nieprzyjemnych komplikacji. Z czasem też nawykniesz do tego, co wolno, a czego nie wolno ci jeść. Jedzenie przy aparacie ortodontycznym tylko na początku jest kłopotliwe.

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. 30 stycznia 2018

    […] Odpowiednia dieta na zdrowe i mocne zęby poprawi sytuację. Sprawdź jakie produkty powinniśmy spożywać, aby cieszyć się zdrowym i pięknym […]

  2. 30 stycznia 2018

    […] ortodontyczne (ortho) – jak sama nazwa wskazuje, skierowane są do osób noszących aparat na zębach. Te końcówki charakteryzuje wolna przestrzeń po środku główki, która została stworzona z […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.