Lakowanie zębów – podstawowe informacje

Stomatolog zalecił lakowanie zębów, ale nie wiesz na czym ono polega? Boisz się, że zabieg ten nic nie pomoże, a wręcz przeciwnie – zaszkodzi zębom? Zapraszamy do zapoznania się  z naszym artykułem. Dowiesz się z niego podstawowych informacji o lakowaniu zębów.lakowanie zębów

Lakowanie zębów – co to właściwie jest?

Lakowanie zębów jest to zabieg czysto profilaktyczny. Polega na wypełnianiu bruzd w zębach stałych lub mlecznych lakiem (kompozytem uszczelniającym). Zapobiega powstawaniu próchnicy nawet w 90%. Tym sposobem zabezpiecza się zęby odpowiadające za przeżuwanie pokarmów, czyli zęby trzonowe, przedtrzonowe i górne siekacze (od czwórek aż po ósemki). W skrócie – te które są bardziej narażone na popsucie się. Zęby te mają drobne szczelinki, gdzie bardzo często gromadzi się pożywienie. Lakowanie zapobiegnie osadzaniu się go właśnie w tych miejscach.

Kiedy rozpoczyna się lakowanie zębów?

Lakowanie zębów może rozpocząć się już nawet u dzieci od 5. roku życia. Powinno się go dokonać w momencie pojawienia się pierwszych szóstek. Każdy stały ząb powinien zostać zabezpieczony, dzięki czemu będziemy mogli zapobiec powstawaniu próchnicy.

Czy lakowanie zębów boli?lakowanie zębów

Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Stomatolog najpierw osusza naszego zęba, następnie kładzie na niego substancję, która będzie podtrzymywała lak. Kolejną czynnością jest ponowne osuszenie, nałożenie laku i utwardzenie substancji światłem lampy diodowej. Sam zabieg jest więc prosty do wykonania. Warto jest się mu poddać po to, by w przyszłości uniknąć wizyt u dentysty, które nie będą już aż tak przyjemne.

Lakowanie zębów u dzieci

Lakowanie można wykonać także na zębach mlecznych. Dla dzieci dostępne są laki w różnych kolorach, takich jak niebieski, pomarańczowy, czy też różowy. Dla dorosłych istnieje przeźroczysta wersja lub taka, która dopasowana jest do koloru zębów.

Zalety lakowania zębów

Przede wszystkim lakowanie zapobiega próchnicy. Oczywiście trzeba chodzić na wizyty kontrolne do stomatologa przynajmniej raz na pół roku po to, aby mieć 100% lakowanie zębówpewność, że nasze zęby są zdrowe. Dodatkowo zabieg ten pomaga w walce z bakteriami, które gromadzą się w bruzdach zębów. Lak je wypełnia, a więc nie mają one się gdzie gromadzić, Jako, że powierzchnie zębów stają się gładsze, także podstawowa higiena jamy ustnej będzie łatwiejsza. Szybciej pozbędziemy się resztek żywnościowych.
Warto jest więc lakować zęby. Próchnica jest chorobą, która łatwo się przenosi. Po zaatakowaniu jednego zęba,bardzo szybko może się przenieść na inne. Ten szybki i prosty zabieg pomoże nam się cieszyć zdrowymi zębami.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.