Leczenie kanałowe zęba – informacje, przebieg zabiegu

leczenie kanałowe zębaNa wizycie u stomatologa okazało się, że czeka cię leczenie kanałowe zęba? Zastanawiasz się jak wygląda sam zabieg, na czym polega i czy jest bolesny? Zachęcamy zatem do przeczytania naszego artykułu z którego dowiesz się wszystkiego na temat leczenia kanałowego.

Leczenie kanałowe zęba, czyli inaczej zwane leczenie endodontyczne bardzo często jest ostatnim sposobem na to, aby uratować zęba. Zabieg polega na usunięciu z kanału i komór zęba chorej miazgi. Następnie kanał jest zatruwany i wypełniany specjalną, trwałą substancją (materiałem kompozytowym).

Po leczeniu kanałowym ząb będzie martwy, ponieważ usuwa się z niego tkanki, które odpowiadają za ukrwienie i unerwienie. Nie ma się jednak czym martwić. Prawidłowo przeprowadzony zabieg spowoduje, że ząb będzie spelaniał wszystkie swoje funkcje i nie będzie dodawał kolejnych dolegliwości.

Leczenie kanałowe zęba – objawy chorej miazgi

Zapalenie miazgi wcale nie wiąże się z brakiem o higienę jamy ustnej. Często wynika z szybko rozwijającej się próchnicy, która bardzo błyskawicznie atakuje miazgę. Dlatego też częste wizyty u stomatologa są niezbędne. Miazga zęba jest żywą tkanką bardzo wrażliwą na wszelkie bodźce. Kiedy zaczniemy odczuwać ból od razu powinniśmy się udać do dentysty na kontrolę. Im szybciej wykryje się problem, tym zabieg może okazać się mniej inwazyjny. Miazga zęba może zostać także uszkodzona w sposób mechaniczny.

Sprawdź: Domowe sposoby leczenia opryszczki wargowej

Leczenie kanałowe zęba – dlaczego warto

Leczenie kanałowe bardzo często jest jedyną szansą na to, aby uratować zęba. Po zabiegu rzadko pojawiają się leczenie kanałowe zębapowikłania. Najczęściej wynikają one z zakrzywionych kanałów, których nie udało się dokładnie wyczyścić. Czasem może się też zdarzyć, że stomatolog przepchnie za dużo materiału uszczelniającego poza wierzchołek zęba, co może doprwoadzic do krótkotrwałych dolegliwości bólowych.
Pamiętaj jednak, iż prawidłowo przeprowadzony zabieg uratuje twojego zęba. Jeżeli nie zdecydujesz się na leczenie kanałowe najprawdopodobniej uszkodzonego zęba trzeba będzie usunąć. Próchnica jest chorobą, szybko rozprzestrzeniającą się.

Czy leczenie kanałowe zęba boli?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez pacjentów. Sam zabieg przeprowadzany jest pod znieczuleniem miejscowych, dlatego też pacjent w trakcie jego wykonywania nic nie czuje. Kiedyś leczenie kanałowe było bolesne, jednak dzisiejsza stomatologia jest na bardzo zaawansowanym poziomie, więc nie powinniśmy czuć rzadnego dyskomfortu podczas wykonywania leczenia. Dla osób cierpiących na dentofobię (strach przed zabiegami stomatologicznymi) możliwe jest przeprowadzenie zabiegu pod całkowitą narkozą.

Leczenie kanałowe zęba – ile trwa zabieg

leczenie kanałowe zębaZabieg jest kilku etapowy. Stomatolog wykonuje najpierw zdjęcie rentgenowskie, które pozwala określić skalę uszkodzonej miazgi. Następnie czyszczony jest kanał, zatruwa się tkankę i zakłada opatrunek. Potem zazwyczaj po upływie kilku tygodni usuwa się założony wcześniej opatrunek i szczelnie wypełnia kanał. Niektóre gabinetu stomatologiczne oferują wykonanie leczenia kanałowego zęba w jeden dzień.
Warto jest się poddać leczeniu kanałowemu. Dzięki temu uratujemy zęba, zapobiegniemy powstawaniu powikłań, rozprzestrzenianiu się próchnicy. Nieleczona miazga zębowa może doprowadzić do powstawania ropnia podśluzowkowego. Często pacjenci decydują się na usunięcie zęba, co wiąże się z jeszcze większymi komplikacjami. Usunięty ząb najczęściej trzeba zastąpić implantem, aby nie dopuścić do zmian w układzie szczęki (ortodontycznym).

 

 

Może Ci się również spodoba

1 Komentarz

  1. 30 stycznia 2018

    […] Sprawdź: Leczenie kanałowe zęba – informacje, przebieg zabiegu […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.