Mycie zębów u dzieci – jak je do tego zachęcić

Mycie zębów u twojej pociechy wiążę się z ciągłym stawianiem oporu? Boisz się o jej zdrowie i nie wiesz jak ją zachęcić do codziennej toalety? Przedstawiamy kilka sposobów na to, jak skutecznie przekonać dziecko do mycia zębów.

mycie zębówMycie zębów – podejście do dziecka

Najważniejsze jest dobre podejście. Jeżeli pokażemy dziecku, że mycie zębów to coś przyjemnego z pewnością je zachęcimy do regularnego wykonywania tej czynności. Mycie zębów wcale nie musi być nudne. Zabawę możemy połączyć z pożytecznym. Warto powiązać je  z czymś, co dobrze kojarzy się naszej pociesze. Możemy na przykład słuchać w tym czasie jej ulubionej piosenki, bądź też możemy kupić specjalny czasomierz, który będzie wyznaczał czas na wykonanie tej czynności. Dodatkowo skuteczne jest wspólne mycie zębów. Dzieci naśladują dorosłych, więc powinniśmy im dawać dobry przykład. Nie pokazujmy tego jako kary lub przymusu. Pozytywnym nastawieniem z pewnością będziemy w stanie bardzo dużo zdziałać.

Odpowiednia szczoteczka i pasta do zębów

Skutecznym sposobem na to, aby zachęcić nasze dziecko do codziennej toalety jest zakup odpowiednich szczoteczek, past do zębów. Możemy im pozwolić na samodzielny wybór odpowiedniego „sprzętu”. Dzisiejszy rynek  oferuje wiele gadżetów, które wpływają na najmłodszych.  Szczoteczka do zębów z ukochaną postacią z bajki, czy też pasta o smaku ulubionego owocu z pewnością dodatkowo mycie zębówpomogą nam, rodzicom, w przekonaniu dziecka do dbania o swoje zęby. Jeżeli mają robić to przynajmniej dwa razy dziennie, dlaczego nie można połączyć tego z czymś, co najbardziej lubią? Tym małym podstępem zadbamy o zdrowie naszej pociechy. Elektryczna szczoteczka do zębów tutaj także się sprawdzi. Sprawi, że mycie zębów stanie się ciekawsze dla dziecka i zachęci do regularności. Mogą się przy tym poczuć bardziej odpowiedzialni i dorośli, a jak wiadomo najmłodsi przepadają za udawaniem starszych.

System kar i nagród

Alternatywnym sposobem dla najbardziej opornych dzieci jest tzw. „system kar i nagród”. Możemy wyposażyć się w naklejki, albo też możemy stworzyć tablicę na której będziemy zapisywać plusy i minusy po każdym umyciu zębów w zależności, czy dziecko tego dokona. Po uzbieraniu odpowiedniej liczby punktów nagródźmy naszą pociechę. Pokażmy jej, że warto być systematycznym. Dzięki temu, poza czystymi zębami,  nauczymy ją bycia odpowiedzialną osobą, co z pewnością zaprocentuje także w późniejszym życiu. Przy tej metodzie warto wyznaczać wysokie progi po to, aby dziecko było bardziej zmotywowane. Musimy też je chwalić. Pokazujmy, że to co robią ma sens i jest godne pochwały.

To tylko kilka sposób na to, jak zachęcić dziecko do mycia zębów. Pamiętajmy, że każde z nich jest inne i do każdego należy podchodzić indywidualnie. Wspólnie na pewno znajdziecie kompromis, rozwiązując przy tym problem jakim jest dbanie o higienę jamy ustnej. Prawidłowe mycie zębów pozwoli twojemu dziecku uniknąć dodatkowych wizyt u stomatologa, co zaoszczędzi mu niepotrzebnego stresu. A przecież szczęście dziecka jest tutaj najważniejsze!

Może Ci się również spodoba

1 Komentarz

  1. 30 stycznia 2018

    […] Sprawdź: Jak zachęcić dzieci do  mycia zębów. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.