Nawyki niszczące zęby – czego unikać?

Nawyki niszczące zęby - czego unikać?

W tym wpisie poznamy podstawowe nawyki niszczące zęby. O potrzebie szczególnego dbania o higienę jamy ustnej wie każdy z nas. Od małego jesteśmy bowiem uczulani w tej kwestii. Bywa jednak, że nie zdajemy sobie sprawy, iż niektóre nasze codzienne nawyki mogą przyczynić się do nadmiernego niszczenia się naszych zębów.

Nawyki niszczące zęby

Prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa w walce o piękny i zdrowy uśmiech. Powodem jest to, że zaniedbanie dobrego stanu uzębienia bywa trudne, a czasem wręcz niemożliwe, do wyleczenia. Aby uniknąć chorób jamy ustnej, należy w pierwszej kolejności dbać o jej higienę, czyli, innymi słowy, po prostu myć zęby. Wydaje się proste i logiczne, ale wiele osób zaniedbuje ten obowiązek.
Jednak jest jeszcze coś innego, co oprócz tego wpływa negatywnie na uzębienie. Chodzi mianowicie o nawyki niszczące zęby w nie mniejszym stopniu skutkujące ich uszkodzeniem, niż brak szczotkowania.

Lista nawyków niszczących zęby

Lista takich nawyków jest spora, a co ciekawe, wiele osób na pewno nawet nie zdaje sobie sprawy, że pewne codzienne odruchowe czynności są dla zębów równie szkodliwe.

Podjadanie

Jednym z nich jest podjadanie przekąsek i popijanie napojów w ciągu dnia. Choć tego akurat każdy jest świadom. Cukry i skrobia zawarte w tych produktach szybko ulegają rozkładowi i powodują uszkodzenie szkliwa zębów.

Czynności odruchowe

Istnieje jednak kilka nawyków, głównie odruchowych czynności, które wykonuje prawie każdy, ale mało kto jest świadomy, że są one szkodliwe dla zębów. Mowa to o wszelkich czynnościach polegających na wkładaniu palców do jamy ustnej lub zbliżaniu ich do ust. Zalicza się do nich obgryzanie skórek i paznokci, ale także oblizywanie koniuszków palców na przykład przy liczeniu pieniędzy czy przewracaniu stronic książek. Za każdym takim ruchem wprowadzamy do ust ogromne ilości bakterii, które skutkują psuciem się zębów.

Zęby jako nożyczki

Używanie zębów jako narzędzia czy zbyt mocne szczotkowanie zębów to także nawyki niszczące zęby. To pierwsze wydaje się być oczywiste, ale mimo to wiele osób otwiera zębami butelki, rozgrywa nimi różne rzeczy, używając zębów zamiast otwieracza, noża czy nożyczek.

Zbyt mocne szczotkowanie

Wspomniane zbyt mocne szczotkowanie, zamiast pozytywnego efektu, skutkuje za to uszkodzeniem szkliwa i w rezultacie psuciem się całego zęba.

Zgrzytanie zębami

Jest jeszcze jeden nawyk, jednakże sprawa jest z nim o tyle ciekawa, że nie każdy wie, że go posiada. Mowa tu o zgrzytaniu zębami we śnie. Jest to oczywiście czynność nieświadoma, ale można próbować wyeliminować przyczynę, to raz, a dwa – można też zastosować specjalne nakładki ochronne na zęby.

Podsumowując, wszystkie te nawyki można wyeliminować przy odrobinie chęci.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.