Pasta do zębów dla dzieci – jaką wybrać?

Każda mama pragnie dla swego małego dziecka tego, co najlepsze. Nie tylko skupiamy się na wyborze ubrań, kosmetyków do kąpieli czy odpowiednich badaniach. Odpowiedź na pytanie „Jaka pasta do zębów dla dzieci jest najlepsza?” również zasługuję na chwilę uwagi. Postaramy się zatem znaleźć odpowiedź na najważniejsze kwestie w tym temacie.

pasta do zębów dla dzieci

W momencie, gdy urodzi się w rodzinie śliczne maleństwo, należy zapewnić mu jak najlepszy rozwój. Dotyczy to także higieny jamy ustnej, choć wydawałoby się, że dopóki ząbki nie rosną, nic nie trzeba robić. Gdy jednak przychodzi pora na zakupy, wybierając się do sklepu potrafimy oniemieć z ilości dostępnym produktów. Nawet pasta do zębów dla dzieci może posiadać wiele rodzajów. Trzeba zatem od początku zastanowić się, czy i jaka pasta potrzebna będzie mojemu synkowi/córeczce?

Troska od samego początku

pasta dla dzieci Nawet przed pojawieniem się ząbków należy pamiętać, aby wnętrze jamy ustnej dziecka było czyste. Zaczynamy od czyszczenia samych dziąseł – można to robić miękką szczoteczką bądź gazikiem kosmetycznym, który nasączamy wodą. Dzieci do szóstego miesiąca życia nie powinny w ogóle stosować pasty, lub stosować małą ilość pasty bez fluoru. Powód? Dzieci bardzo często połykają pastę podczas mycia, co, przy zbyt dużej ilości fluoru, może doprowadzić do fluorozy. Do jej objawów należą, np. ubytki szkliwa, zmiany kształtów zęba; po dłuższym okresie podatności na ten składnik, objawy mogą być także widoczne w kościach.
Po 2. roku życia możemy już zacząć stosować pastę z fluorem, jednak w znacznie mniejszych ilościach. Dlatego też szczoteczki do zębów posiadają na środku oddzielony kolorem obszar, na który powinniśmy nałożyć pastę. W sklepach znajdziemy duży wybór past z małą ilością fluoru w składzie. Od 8. roku życia natomiast dzieci mogą już stosować pastę taką, jak dorośli.

Pasta do zębów dla dzieci – z fluorem czy bez?

Opinie na temat tego, czy nawet dorośli powinni stosować pastę z fluorem, są podzielone. Fluor teoretycznie powinien wzmacniać powierzchnię zęba, przez co mają być mocniejsze. Jednakże wykonane badania wykazują coraz częściej, iż nadmiar fluoru szkodzi zębom oraz organizmowi. Jest to powodem, dla którego dostępne są już pasty bez fluoru. Jednak ich cena przewyższa te tradycyjne środki do mycia zębów (ok. 15zł za opakowanie).

Sprawdź: Szczoteczka do zębów, czyli jaką szczoteczkę warto wybrać?

Może Ci się również spodoba

1 Komentarz

  1. 30 stycznia 2018

    […] na to, aby zachęcić nasze dziecko do codziennej toalety jest zakup odpowiednich szczoteczek, past do zębów. Możemy im pozwolić na samodzielny wybór odpowiedniego „sprzętu”. Dzisiejszy rynek […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.