Periodontologia – przyczyny, objawy i leczenie choroby przyzębia

Podczas mycia zębów zauważasz krew? Odczuwasz silny ból zębów, a do tego nadwrażliwość na zimne i ciepłe napoje? Sprawdź, czy są to objawy choroby periodontologicznej i zobacz, w jaki sposób może Ci pomóc stomatolog w przypadku choroby przyzębia.

choroby periodontologiczne

Choroby przyzębia – czym jest periodontologia? 

Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się diagnostyką oraz leczeniem chorób przyzębia (tj. tkanek, które otaczają zęby). Do obszaru objętego leczeniem należą dziąsła, ozębna oraz kości, w których osadzone są zęby. Choroby periodontologiczne mogą obejmować jeden ząb, kilka zębów bądź całą jamę ustną. Dział periodontologii interesuje się także obrzękami błony śluzowej, zwłaszcza tych z podejrzeniem nowotworu.

Inną nazwą na periodontologię jest paradontologia. Chorobą dotyczącą przyzębia nazywamy także parodontozą.

Przyczyny chorób periodontologicznych choroby periodontologiczne, choroby przyzębia

Powodem dolegliwości związanych z przyzębiem może być przede wszystkim zaniedbanie higieny jamy ustnej, jak również kamień nazębny. Przyczyny nie ograniczają się jednak tylko do okolicy chorych dziąseł. Mogą wynikać także z chorób immunologicznych czy metabolicznych. Nieprawidłowe wykonanie protezy też prowadzi do chorób periodontologicznych.

Choroby periodontologiczne – najczęstsze objawy: 

  • Suchość w jamie ustnej
  • Krwawienie dziąseł
  • Odsłonienie korzeni
  • halitoza – nieprzyjemny zapach z ust
  • Obrzęk dziąseł
  • Ból dziąseł/zębów
  • Zmiany w obrębie błony śluzowej
  • Rozchwianie zębów

Leczenie – przebieg kolejnych etapów

W pierwszej fazie choroby cierpią jedynie dziąsła. Następuje ich zaczerwienienie, ból oraz obrzęk. Jeżeli zareagujemy już podczas tej fazy (która jest fazą odwracalną), jedynym leczeniem, jakie musimy podjąć, są płukanki antybakteryjne lub usunięcie kamienia nazębnego.

Następna faza choroby periodontologicznej dotyka już ozębną. Ponieważ jej zadaniem jest utrzymanie zębów w kości, jej naruszenie prowadzi do osunięć w szyjce zęba, a w najgorszym wypadku – do utraty zęba. Leczenie w tym przypadku składa się z antybiotyków, leków przeciwzapalnych i zabiegów higienizacyjnych.

Sprawdź: Zmarszczki wokół ust – powstawanie, zapobieganie, usuwanie

Uszkodzenie ozębnej to faza nieodwracalna, a jej leczenie jest znacznie bardziej skomplikowane. Może ono zakończyć się nawet zabiegiem chirurgicznym, leczeniem endodontycznym bądź wszczepieniem implantów.

Jednym z założeń jest, iż krwawienie dziąseł powodowane jest nieodpowiednią szczoteczką. Jeżeli jednak nie ustępuje ono po jej wymianie – należy jak najszybciej skonsultować się z dentystą.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.