Próchnica u dzieci – dlaczego należy z nią walczyć


Próchnica u dzieci zaczyna być niestety co raz częstszym problemem. Atakuje nie tylko zęby stałe, ale także i mleczne. Dzieci są na nią narażone tak samo jak osoby dorosłe. Skąd się bierze, jak jej zapobiegać i czy warto z nią walczyć? O tym dowiesz się z naszego artykułu.próchnica u dzieci

Próchnica u dzieci – nie lekceważ tego!

Niestety, ale bardzo wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, że próchnica jest chorobą i ją lekceważy. Chore zęby mleczne trzeba jak najbardziej leczyć! Brak interwencji stomatologa może przyczynić się do tego, że późniejsze stałe zęby będą osłabione i bardziej narażone na choroby. Powinniśmy regularnie chodzić z dzieckiem do dentysty. Warto zapamiętać, że nieleczona próchnica może doprowadzić do obumarcia kanału zęba.

Wiele osób myśli także, że zęby mleczne nie warto jest leczyć. Nic bardziej mylnego. O takie zęby trzeba tak samo dbać jak o zęby stałe. Zaniedbane zęby u dziecka mogą przyczynić się do powikłań w przyszłości. Choroby dziąseł, osłabione zęby, stale powstająca próchnica – to tylko niektóre tego skutki.

Próchnica u dzieci – jak ją zauważyćpróchnica u dzieci

Pierwszym widocznym objawem próchnicy jest zmiana koloru na zębie. Jego część staje się matowa i znacznie różni się od pozostałej części. Nie jest to od razu czarna plama jak wiele osób myśli.  Próchnica początkowo atakuje szkliwo z zewnątrz i jeżeli w porę to zauważymy, zapobiegniemy rozprzestrzenieniu się choroby.

Próchnica u dzieci – skąd się bierze

Próchnica zębów mlecznych jest najczęściej wynikiem nieprawidłowego dbania o higienę jamy ustnej lub całkowitego jej braku. Dzieci bardzo często nie chcą myć zębów, jednak musimy je do tego nakłonić (tutaj znajdziecie porady jak zachęcić dzieci do mycia zębów). Bardzo ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej po to, aby walczyć na bieżąco z powstającymi bakteriami.

Kolejną sprawą jest złe odżywianie się. Dzieci nie powinny spożywać produktów próchnicotwórczych, takich jak słodycze czy też napoje gazowane, które są najczęstszym powodem psucia się zębów. Jest to przede wszystkim niezdrowe, a w dodatku szkodzi zębom. Musisz się nauczyć odmawiać swojej pociesze i nie ulegać jej prośbom, wymuszeniom na zjedzenie czegoś niezdrowego. Pamiętaj, że dzięki temu ją chronisz!

Próchnica u dzieci – jak jej zapobiegać

próchnica u dzieciPrzede wszystkim odpowiednia higiena jamy ustnej. Jest to najważniejsza rzecz, jeżeli nie chcemy, aby nasze dziecko musiało zmagać się z próchnicą na którą mleczne zęby są niestety bardziej narażone. Po drugie bardzo ważne są regularne wizyty u stomatologa, który na bieżąco będzie kontrolował zęby naszego malucha. Warto chodzić z dzieckiem do dentysty od najmłodszych lat. Taka wizyta zalecana jest już dla niemowląt u których pojawią się co najmniej cztery pierwsze zęby.

Po trzecie, i być może najważniejsze, należy wyeliminować z diety dziecka produktu próchnicotwórcze o których była wcześniej mowa. Te trzy proste zasady pomogą nam w walce z próchnicą, a co za tym idzie w przyszłości pomogą naszym dzieciom cieszyć się zdrowymi zębami.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.