Raport CED 2016: Niepożądane skutki wybielania zębów

Raport CED 2016: Niepożądane skutki wybielania zębów

Z końcem czerwca opublikowany został trzeci roczny Raport CED na temat niepożądanych skutków stosowania produktów do wybielania zębów. Raport odpowiada m.in na pytanie jakie dolegliwości najczęściej pojawiają się u pacjentów po wybielaniu zębów.

Jest to trzeci i ostatni raport przygotowany na podstawie umowy zawartej pomiędzy CED (Council of European Dentist) i Komisji Europejskiej w dniu 31 marca 2010 roku w ramach przyszłego rozporządzenia w sprawie wykorzystania wybielania zębów lub produktów wybielających ( TWPs )1. Pierwszy raport obejmował okres od 31 października 2012 do 31 października 2013 roku i jest dostępny TUTAJ. Drugi raport obejmował okres od 1 listopada 2013 do 31 października 2014 roku i jest dostępny TUTAJ. Celem raportów jest zbadanie bezpieczeństwa stosowania coraz bardziej popularnych i dostępnych produktów do wybielania zębów.

Zakres i metodologia badań

Najnowszy, trzeci raport CED obejmuje okres od 1 listopada 2014 do 31 października 2015 roku. Raport powstał na podstawie zdarzeń zgłaszanych przez dentystów w postaci ujednoliconej ankiety. Materiał badawczy na którego podstawie powstała analiza pochodził zarówno od dentystów, którzy samodzielnie zaobserwowali niepożądane skutki wybielania zębów w swoich gabinetach stomatologicznych jak i od dentystów, których pacjenci zgłaszali się do nich z niechcianymi skutkami samodzielnego stosowania dostępnych na rynku produktów do wybielania zębów, których stężenie nadtlenku wodoru wynosiło od 0,1 % do 6 % a nadtlenku mocznika między 0,3 % i 16,62 %.

Uczestnictwo w ankiecie było dobrowolne. Kwestionariusz był dostępny online pod adresem surveyshare.com i zapewniał anonimowość osób ankietowanych oraz ich odpowiedzi. Zgłoszenia napłynęły z trzech krajów: Irlandii, Grecji oraz Wielkiej Brytanii.

Raport CED – wnioski dot. stosowania produktów do wybielania zębów

Na podstawie tego oraz poprzednich raportów CED nie można jednak wysnuć wniosków o tym jak popularne jest wybielanie zębów w UE. Zgodnie z tym co zostało już powiedziane celem badań było jedynie ustalenie ewentualnych skutków stosowania produktów do wybielania zębów.

Łącznie zgłoszono wystąpienie 43 incydentów w zakresie niepożądanych skutków wybielania:

  • Irlandia – 31 incydentów
  • Grecja – 11 incydentów
  • Wielka Brytania – 1 incydent

Efekty uboczne wybielania zębów

Najczęściej wskazywanym niepożądanym efektem wybielania była nadwrażliwość zębów (39 odpowiedzi). Odnotowano 9 przypadków zapalenia tkanek miękkich / owrzodzenia. Ośmiu ankietowanych odnotowało przypadki wystąpienia bólu. W dwóch przypadkach nie odnotowano jakichkolwiek niepożądanych skutków stosowania produktów do wybielania zębów. Wśród niepożądanych efektów wybielania nie zgłoszono wystąpienia reakcji alergicznej.

W jedenastu zgłoszonych przypadkach dolegliwości wystąpiły już po pierwszym zabiegu wybielającym wykonanym w gabinecie dentysty, natomiast w 32 przypadkach niechciane efekty pojawiły się po samodzielnym stosowaniu preparatu wybielającego. Jak długo utrzymywały się te dolegliwości? Nieprzyjemne efekty wybielania najczęściej utrzymywały się od jednego do pięciu dni (35 incydentów) a dłużej bo przez 6 do 10 dni miało to miejsce w 8 przypadkach.  Tylko u jednego pacjenta efekty trwały powyżej 10 dni.

Podstawowym jednak wnioskiem płynącym z raportu CED jest to, że najczęstszym efektem ubocznym wybielania jest nadwrażliwość zębów – wniosek ten potwierdzają również ustalenia literatury naukowej w zakresie stomatologii.

Omawiany w tym wpisie trzeci Raport CED jest dostępny TUTAJ.

Może Ci się również spodoba

1 Komentarz

  1. Kisia pisze:

    szkoda, że tak mało krajów wzięło udział w tej ankiecie i jak widać znowu nie było żadnych dentystów z polski… sama kiedyś próbowałam pasków wybielających i zamiast wybielonych zębów zauważyłam jedynie nadwrażliwość zębów i ból dlatego paskom moje zęby mówią zdecydowane nie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.