Terapia muzyką pokona najgroźniejsze choroby

Kiedy choroba zapuka do naszych drzwi, chwytamy się wszelkich metod jej wyleczenia. Dlaczego więc nie skorzystać ze środka, który towarzyszy nam każdego dnia, umilają nam chwile? Przedstawiamy niekonwencjonalny sposób leczenia, a mianowicie – terapia muzyką.

Terapia muzyką pokona najgroźniejsze choroby

Terapia muzyką – co to takiego?

Czym więc jest leczenie muzyką? Jest to rodzaj terapii, nad którym badania zostały przeprowadzone już po I wojnie światowej. Za pomocą odpowiednio dobranych dźwięków, dociera się do najgłębszych emocji osoby chorej, po czym w indywidualnie dobrany sposób stopniowo wyprowadza się pacjenta z choroby. Głównie stosowane w psychiatryce, leczenie muzyką wywołuje wrażenia emocjonalne, co z kolei uspokaja bądź pobudza do działania.


Sprawdź: 6 domowych sposobów na ból zęba

W czym pomaga terapia muzyką?

Jeżeli masz kłopoty z bezsennością, nerwami lub ciągłym lękiem, powinieneś wypróbować tę technikę. Leczenie za pomocą dźwięków pomaga również w walce z depresją, odczuciami bólowymi, przygnębieniem. W resocjalizacji szybsze efekty używa się, gdy do terapii dołączy się zajęcia z muzyką. Ponadto, dźwięki sprawiają, że podnosi nam się samoocena, uzyskuje się lepsze efekty także podczas fizjoterapii czy kinezyterapii.

W leczeniu chorób organizmu muzyka pomaga przy: udarze, chorobach serca, ADHD, niepokoju przedoperacyjnym, porodzie etc.


Sprawdź: Czym jest bruksizm? – definicja, objawy, przyczyny

Muzyka – zajęcia indywidualne a grupowe

Są dwa sposoby na przeprowadzanie zajęć z muzyką:

  • indywidualne – dzięki temu chory poznaje swoje wnętrze oraz pokonuje lęk i podnosi samoocenę;
  • grupowe – zajęcia w większym gronie mają na celu zmuszenie uczestników do współpracy – wytyczają sobie sami cele, a w ich realizacji pomagają sobie nawzajem.

Zajęcia z muzyką polegają między innymi na śpiewaniu, tańczeniu, komponowaniu, które często tworzone jest za pomocą improwizacji.

Leczenie muzyką – osiągnięcia

Co możemy osiągnąć za pomocą leczenia dźwiękami?

  • poprawę w tworzeniu kontaktów z innymi ludźmi;
  • rozbudowanie swojej inwencji twórczej;
  • zmniejszenie występowania lęku, strachu, stresu;
  • przy zaburzeniach psychicznych można odkryć, jaki rodzaj patogennych emocji występuje u chorego, aby następnie go od nich uwolnić

Jak widać, muzyka od zawsze nie tylko towarzyszyła ludziom do zabawy, ale również spełniała swoją leczniczą rolę. Warto więc zapamiętać, iż (cytując klasyka) „na niepokoje i na troski muzyka lek posiada boski”. Nie ograniczajmy jej więc w naszym życiu.

Sprawdź: Zmarszczki wokół ust – powstawanie, zapobieganie, usuwanie

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.