Wymarzona biel zębów – co robić aby mieć białe zęby?

wymarzona biel zębów - białe zęby dziewczyny

Wymarzona biel… każdy chce mieć białe zęby i zapewne każdy wie, że o zęby trzeba dbać. Mimo to z problemem próchnicy, paradontozy czy innych chorób, wymagających leczenia u dentysty, zmaga się nadal wiele osób. Dla niektórych z kolei większym kłopotem jest odcień zębów, szczególnie wtedy, gdy mocno odbiega on od białego. W ostatnich czasach zapanowała moda na śnieżnobiały uśmiech. Jednak nie wszyscy mogą się takim pochwalić, czasami nawet wtedy, gdy pamiętają o regularnej pielęgnacji.

Od czego zależy kolor zębów?

O barwie zębów decyduje wiele czynników. Wśród nich są między innymi wiek i sposób odżywiania się. Im jesteśmy starsi tym nasze zęby tracą swoją białą barwę. Kto chce jednak mieć białe zęby, powinien ograniczyć do minimum picie mocnej kawy i herbaty, a także czerwonego wina, które powodują, że na szych zębach osadza się trudny do usunięcia nalot.

Białym zębom nie służy również spożywanie takich produktów jak jagody, borówki czy wiśnie. Mają one bowiem właściwości mocno barwiące szkliwo zębów. Lepiej zrezygnować też z palenia papierosów. Wszystkie te produkty zostawiają na naszych zębach trudny do usunięcia osad, który z biegiem czasu znacząco zmienia ich barwę, szczególnie jeśli nie jest regularnie usuwany.

Wymarzona biel – co robić aby mieć białe zęby?

Oprócz szkodliwych nawyków żywieniowych duże znaczenie w walce o biały kolor zębów ma ogólny stan naszego zdrowia, a także naturalny odcień zębiny, grubość i odcień szkliwa. U każdego są one inne i w dużym stopniu są zależne od naszych genów. Aby zmienić odcień zębiny czy szkliwa, trzeba poddać się dosyć poważnym zabiegom stomatologicznym. O piękny uśmiech z pewnością warto się zatroszczyć, ale wcale nie trzeba w tym celu uciekać się do tak poważnych i kosztownych ingerencji. Wystarczy regularne i dokładne czyszczenie zębów po każdym posiłku.

pasty wybielające a wymarzona bielW celu uzyskania wymarzonej bieli można zacząć stosować między innymi dostępne w sprzedaży pasty wybielające, które stanowią najprostszy, ale skuteczny sposób usuwania niewielkich przebarwień. Większość past wybielających daje efekt rozjaśnienia zębów o 1–2 tony. Tego rodzaju pasty pomagają w usuwaniu osadu, jaki pozostawiają na zębach niektóre produkty spożywcze. Aby wspomóc działanie past wybielających, warto używać przeznaczonej do tego celu szczoteczki oraz odpowiedniego płynu do płukania ust – w sprzedaży dostępne są również płyny do płukania ust, które jednocześnie wybielają zęby.

Pamiętaj o regularnej wizycie u stomatologa

Nie można też zapominać o wizytach kontrolnych u stomatologa. Zabiegi takie jak piaskowanie czy skaling skutecznie usuwają wszelkie osady, które odpowiadają za brzydki odcień szkliwa i przyczyniają się do szybszego psucia zębów. Po ich przeprowadzeniu wielu pacjentów zauważa zmianę odcienia zębów.

Jak widać wymarzona biel zębów jest na wyciągnięcie naszej ręki – wystarczy że w swojej codziennej gonitwie będziemy pamiętać o kilku wymienionych wyżej radach.

Może Ci się również spodoba

1 Komentarz

  1. Karolina pisze:

    sama kiedyś wypróbowałam paski wybielające, które łącznie stosowałam chyba przez 2 tygodnie. nie jestem pewna czy coś mi to dało – jednego dnia wydawało mi się że widzę efekty a następnego już nie. czego jednak jestem pewna to to że moje zęby przez ten czas strasznie się osłabiły, zaczęły boleć i czułam że dziąsła mi się obniżają dlatego przestałam nakładać te paski. kiedyś później kupiłam sobie też takie paski ale innej firmy i było to samo. teraz boję się stosować cokolwiek co ma właściwości wybielające zęby. Może wizyta w gabinecie i profesjonalne wybielanie np. jakąś lampą byłoby bezpieczniejsze ale niestety ceny są odstraszające – chyba już wolę swój naturalny kolor zębów 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.