Ząbkowanie – kalendarz ząbkowania, objawy i porady

ząbkowanie u dzieci i objawy ząbkowaniaKalendarz ząbkowania – kiedy pojawiają się pierwsze zęby u dziecka

Ząbkowanie zaczyna się zwykle około szóstego miesiąca życia dziecka i trwa średnio do trzydziestego szóstego miesiąca. Czas ten może różnie wyglądać u różnych dzieci. Czasami ząbkowanie u dzieci przebiega szybciej, czasami wolniej – to sprawa indywidualna.

Nie należy się martwić tym, że dziecko sąsiadki już ząbkuje, a nasze jeszcze nie. To normalne, że dzieci zaczynają ząbkować w różnych momentach. Jeśli przed pierwszymi urodzinami malucha nie pojawi się żaden ząbek, może to być sygnał, że coś jest nie w porządku – należy skontaktować się z lekarzem. Zazwyczaj dziewczynki zaczynają ząbkować wcześniej od chłopców.

Kalendarz ząbkowania – infografika:

Jak rozpoznać ząbkowanie, czyli objawy ząbkowania u dzieci

Ząbkowanie jest łatwe do rozpoznania i rodzice nie powinni mieć problemów ze stwierdzeniem, że to już – ich dziecku zaczynają rosnąć pierwsze mleczaki. Objawy ząbkowania mogą być różne w zależności od dziecka Zwykle zaczyna się od wzmożonego ślinienia, ssania palców i zaczerwienionych dziąseł. Dziecko, któremu zaczynają rosnąć zęby jest nerwowe i rozdrażnione. Płacze, ma zły humor, może mieć podwyższoną temperaturę. U niektórych maluchów pojawia się także luźny stolec.

Jeśli maluch gorączkuje, najlepiej skonsultować się z lekarzem, który sprawdzi, czy nie jest to objaw innej choroby – upewnimy się wtedy, że gorączka jest wynikiem ząbkowania i będziemy mogli spać spokojnie. Wiele dzieci bardzo trudno przechodzi ząbkowanie, gdyż jest ono dla malucha źródłem bólu, wywołującego ogromny dyskomfort. Dziecko nie rozumie, co się z nim dzieje, nie wie, czym spowodowany jest ból – jest nerwowe, nie potrafi sobie poradzić z nową dla niego sytuacją.

Co robić gdy naszemu dziecku wyrzynają się pierwsze zęby mleczne?

Ważne jest, żeby dziecko, któremu wyżynają się kolejne ząbki, miało ogromne wsparcie rodziców. Otoczmy malucha opieką, sprawmy, żeby czuł się bezpiecznie, pomóżmy mu przejść przez ten trudny czas. Bądźmy cierpliwi, troskliwi i wyrozumiali. Możemy zapytać lekarza o żel, którym smaruje się dziąsła dziecka – może on przynieść ulgę ząbkującemu maluszkowi. Przyda się także gryzak, który schłodzony na pewno przyniesie dziecku ulgę – zimno spowoduje, że odczuwany ból będzie mniejszy.

Możemy również podawać dziecku rumianek, przemywać nim dziąsła, płukać buzię. To pomoże nam jednocześnie od najmłodszych lat wyrabiać w dziecku nawyk dbania o jamę ustną. Jeśli pokażemy maluchowi, jak dbać o pierwsze ząbki, na pewno wyrobi w sobie nawyk czyszczenia ich w przyszłości. Dzięki temu uniknie próchnicy i poważnych schorzeń jamy ustnej.

Może Ci się również spodoba

1 Komentarz

  1. Psotnik88 pisze:

    Naszemu maluchowi bardzo pomagają chrupki ryżowe (kupujemy Hipp i Babydream). Nie je ich, tylko ssie i wypluwa rozmoknięte kawałki. Polecam też na ząbkowanie maść dentibaby, smarowaliśmy wieczorem albo przed karmieniem właśnie i widać było, że przynosi maluchowi ulgę bo szybciej zasypiał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.