Zęby mądrości i kłopoty z nimi związane

Zęby mądrości i kłopoty z nimi związane

Ósemki to tak zwane „zęby mądrości” ponieważ pojawiają się stosunkowo późno – już w wieku nastoletnim lub później, a nie jak wszystkie inne w dziecięcym. Niestety, ich wyrastanie wiąże się z bólem, ale i innymi problemami. Jakimi?

Zęby mądrości to czasem poważne kłopoty

Za dziecka wyobrażamy sobie, że pojawianie się tzw. zębów mądrości oznacza, iż staniemy się automatycznie osobami rozważnymi i powszechnie szanowanymi. Niestety, zęby mądrości – wbrew swojej nazwie – z mądrością nie mają za wiele wspólnego. Zęby mądrości, czyli trzecie zęby trzonowe u człowieka, pojawiają się najczęściej między 17 a 25 rokiem życia. Ich wyrzynanie się jest jednak w wielu przypadkach źródłem bólu i kłopotów.

Zobacz: 6 domowych sposobów na ból zęba

Jednym z nich jest sytuacja gdy szczęka lub żuchwa okazuje się za mała na pomieszczenie czterech dodatkowych zębów. Powoduje to, że zęby zaczynają się tłoczyć, nachodzić na siebie i uszkadzać. Pojawia się również problem próchnicy i w taki przypadku konieczne jest usunięcie zębów mądrości.

Leczenie zębów mądrości

Ósemki bardzo rzadko są leczone w przypadku, gdy pojawiają się problemy z ich psuciem się lub bólami, zwłaszcza, że same mogą powodować wiele z tych dolegliwości, niezależnie od innych czynników. Bardzo często nieprawidłowo się wyrzynają, mają nieregularną liczbę korzeni, nierówną powierzchnię i przez to leczenie jest tak utrudnione, że łatwiej i skuteczniej jest je usunąć niż próbować leczyć, w momencie gdy pochłonie to dużo czasu i nakładów, a problem może szybko powrócić.

Czy zawsze trzeba usuwać zęby mądrości?

Oczywiście wyrzynanie się ósemek nie oznacza od razu, że konieczne będzie ich usunięcie – bywa, że wyrzynają się prawidłowo, szczęka i żuchwa mają odpowiednie rozmiary i wówczas nie ma powodu do usuwania. Nawet wtedy jednak wyrzynanie się zębów nie należy do przyjemności. Pojawia się ból i dyskomfort, które wymagają konsultacji ze stomatologiem i określenia, czy konieczne jest leczenie farmakologiczne – to może być wynik stanu zapalnego.

Zobacz: Zmarszczki wokół ust – powstawanie, zapobieganie, usuwanie

Jeżeli nie, to można w domowych warunkach walczyć z bólem zęba – zażywając środki przeciwbólowe, stosując maści łagodzące dla niemowląt – ich ząbkowanie jest dość podobne do wyrastania ósemek, a także stosować płukanki ziołowe dostępne w aptekach lub samodzielnie przygotowywane z szałwii, rumianku lub rozmarynu, które mają właściwości łagodzące i odkażające. Pomagają również ziemne okłady stosowane w miejsce bólu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.